Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania, ale wciąż nie wiesz czy wolisz zainwestować w nowe mieszkanie od dewelopera, czy jednak wolisz stare mieszkanie do remontu?
Rynek wtórny, a rynek pierwotny co wybrać
- Rynek pierwotny to budynki w stanie tzw. surowym, prosto spod inwestycji dewelopera i bardzo często decyzję o kupnie podejmujemy na zasadzie oceny planów. Nie możemy zobaczyć stanu faktycznego do momentu ukończenia budowli i uzyskania przez inwestora dopuszczenia budynku do odbioru. Może z takim wyborem wiązać się opóźnienie terminu kupna, ze względu na trwające prace budowlane. Sam stan lokalu podczas oddania klientowi jest stanem do tzw. wykończenia, zatem nie powinniśmy spodziewać się dużych prac remontowych i przykrych niespodzianek. Sam stan techniczny oczywiście klient sprawdza w momencie podpisania umowy.
- Rynek wtórny wiąże się z mieszkaniami z drugiej ręki. Najczęściej są to budynki, które były użytkowane przez ostatnie lata i ze względu na przeprowadzkę, śmierć właściciela, czy inne zdarzenie losowe, osoby sprzedają takie mieszkanie. Są to lokale które kupimy przeważnie szybko, bo każda ze stron chce jak najprędzej dokonać transakcji. Jednak takie lokale wiążą się przeważnie ze sporym remontem, a przy samej sprzedaży nieraz zapomina się o badaniu technicznym. Warto wydać na takie badanie pieniądze, żeby nie okazało się że stary budynek kryje przed nami przykre niespodzianki. Uczciwi sprzedawcy często godzą się na wspólny podział poniesionych kosztów takiego badania. Czasami możemy znaleźć oferty osób, które wykupują na licytacjach takowe mieszkania po niższej cenie i sami dokonują remontu. Jeżeli mamy więcej czasu na zakup, warto przyjrzeć się losom takich mieszkań.
Wiele portali oferuje na sprzedaż nie tylko stare domy, ale również mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego. Można również na wielu z nich zastanowić się nad kupnem własnej działki pod domek jednorodzinny. Przykładowo kazo.pl to portal, który pozwala na darmowe wystawienie ogłoszenia o sprzedaży lokalu. Nawet nieruchomości pod własny biznes. Warto zatem dokładnie przejrzeć internet oraz wystawione oferty zanim zaczniemy jeździć po całej okolicy w poszukiwaniu ogłoszeń. Okazać się może, że chwila poświęcona na dokładne zebranie danych oraz przeliczenie kosztów i czasu realizacji remontu może pokierować nas na inny rynek niż w pierwszych krokach myśleliśmy. Warto już na poziomie poszukiwań dowiedzieć się u doradcy w banku jakie są bieżące oferty kredytów hipotecznych oraz jaką zdolność wylicz nam bank. Dobrze zaplanowany remont wcale nie musi być nieprzyjemny i długi, a mieszkanie z drugiej ręki może okazać się strzałem w dziesiątkę ze względu na styl i miejsce lokalowe.