Kręgosłup jest jedną z najważniejszych części ciała. Jego rolą jest m.in. utrzymanie całego naszego ciała w anatomicznej pozycji, a także ochrona rdzenia kręgowego, który przewodzi sygnały z mózgu do całego ciała. Właśnie dlatego rola kręgosłupa jest tak ważna dla funkcjonowania naszego organizmu. Naturalną pozycją dla człowieka jest pozycja stojąca. Nasz tryb życia jest przeważnie siedzący, zwłaszcza gdy praca, którą wykonujemy jest biurowa i spędzamy 8 godzin dziennie za biurkiem…lub nawet więcej. Nasz kręgosłup nie jest nam za to wdzięczny. Tak długotrwała pozycja siedząca może prowadzić do różnego rodzaju zmian zwyrodnieniowych oraz urazów, do których leczenia niezbędna jest rehabilitacja.
Przebieg i rodzaje rehabilitacji kręgosłupa
Podczas rozpoczynania rehabilitacji kręgosłupa jednym z ważniejszych czynników jest określenie i wyeliminowanie przyczyny powstania problemu. Zazwyczaj wiąże się to z zalecaną większą ilością ruchu w ciągu dnia i zmian pozycji w przypadku pracy siedzącej. Kolejnym aspektem jest ewentualna utrata nadmiaru kilogramów, które bardzo obciążają kręgosłup. Kluczową rolą w rehabilitacji kręgosłupa jest zdiagnozowanie schorzenia i odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja. Takie zabiegi będą skonstruowane bezpośrednio do potrzeb naszego organizmu i będą się różnić w zależności od leczonego odcinka kręgosłupa. Najczęściej praktykowanymi sposobami rehabilitacji kręgosłupa są:
- Terapia manualna- łącząca techniki masażu, manipulacji i mobilizacji danego fragmentu ciała
- Laseroterapia- metoda, która poprzez promieniowanie laserowego pobudza organizm do regenerowania uszkodzonych tkanek
- Kinezyterapia- zwana inaczej leczeniem za pomocą ruchu to ćwiczenia gimnastyczne mające na celu zmniejszenie lub zlikwidowanie problemu
- Krioterapia – jest to miejscowe leczenie polegające na schłodzeniu rehabilitowanego obszaru
Co ma na celu rehabilitacja kręgosłupa?
Głównym celem rehabilitacji kręgosłupa jest powrót do pełnej sprawności pacjenta. W zależności od przyczyny rehabilitowania może to przebiegać w różny sposób. Poza dążeniem do pełnej sprawności ważne jest także zatrzymanie zachodzących szkodliwych procesów w organizmie, by z biegiem czasu stan pacjenta się nie pogarszał.