Budownictwo i nieruchomości

Jak działają akumulatory do fotowoltaiki

Akumulatory do fotowoltaiki z pewnością umożliwiają lepsze wykorzystane wyprodukowanej energii. Ponadto są one niezbędnym elementem instalacji off-grid. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się jak bardzo praktyczne są akumulatory do fotowoltaiki. Do zrozumienia działania akumulatora do fotowoltaiki należy omówić w jaki sposób funkcjonują panele fotowoltaiczne, które przez podpięcie do sieci energetycznej nie potrzebują akumulatora.

Panele fotowoltaiczne – jak działają

Panele wykorzystują promienie słoneczne do wytwarzania energii, która ma formę stałego prądu. Trafia on do falownika, w którym jest przekształcony na prąd przemienny, dokładni taki sam jaki jest w gniazdku elektrycznym. Wytworzony w taki sposób prąd zasila wszystkie urządzenia, a słońce ogrzewa nas nadal z taką samą siłą. Panele fotowoltaiczne latem generują zdecydowanie więcej prądu aniżeli zimą, ponieważ w pochmurne dni ich wydajność zdecydowanie spada. Wytwarzane kilowatogodziny są na bieżąco zużywane za dnia, natomiast w nocy są zupełnie bezczynne.

Gdzie trafia nadwyżka prądu, która jest wyprodukowana w dzień

To właśnie do sieci energetycznej trafia owa nadwyżka prądu, każdy watt mocy jest dokładnie pożyczony, a właściciel instalacji może odebrać aż jej 80% w ciągu roku. 20%, które zostało jest naliczane jako opłata dla zakładu energetycznego, za formę przechowywania energii. Niemniej jednak może zdarzyć się, że nie wykorzystać tych otrzymanych 80%. W takim wypadku musisz liczyć się z tym, że nie otrzymasz pieniężnego zwrotu. Niemniej jednak w sytuacji gdy wykorzystasz więcej niż te 80% będziesz musiał pobierać prąd z sieci i płacić za niego normalną stawkę.

Dołączenie akumulatora do instalacji fotowoltaicznej

W przypadku dołączenia to paneli akumulatora, nadwyżka prądu nie idzie do sieci, a zostaje zmagazynowana w akumulatorze. Odpowiednio dobrane i wysokiej jakości akumulatory, jakie możesz znaleźć na stronie Bater.pl, są na tyle duże, że zbierają część nadwyżki z cyklu produkcji po to, aby oddać ją wieczorem, w nocy oraz rankiem, aż do rozpoczęcia się kolejnego cyklu. Akumulatory do fotowoltaiki mogą również służyć do przechowywania energii pobranej z sieci. W przypadku kupna tańszej energii w nocy i zużywaniu jej w godzinach szczytu, w których prąd jest dużo droższy, jest to naprawdę korzystne. Niemniej jednak w sytuacji, w której masz wystarczającą ilość paneli słonecznych, to wyżej opisana sytuacja może zajść jedynie zimą bądź w sytuacji zwiększenia zapotrzebowania energetycznego. Wyżej opisany układ instalacji, która jest podłączona do sieci energetycznej nosi nazwę on-grid. W przypadku, gdy instalacja fotowoltaiczna nie jest podłączona do sieci, nazywa się off-grid.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *